A Tudományos Diákköri Konferenciát bemutató cikksorozatunk első részében a témaválasztáshoz adtunk tippeket, a második részben a felmerülő kihívások kezelését igyekeztünk megkönnyíteni a számodra, most pedig kitekintünk kicsit a TDK-n túlra”. A TDK ugyanis nemcsak egy verseny, hanem egy hosszú folyamat, amelynek állomásai során folyamatosan fejlődsz, akár a dolgozat megírásával, akár annak a konferencián való bemutatása által. Sőt, olyan ajtók fognak kitárulni előtted a TDK-dnak köszönhetően, amelyekre lehet, hogy nem is számítottál! Lássuk is őket!

Nem vitás, hogy egy tudományos dolgozat megírása fejleszti a kreativitásodat, a teherbíró képességedet, segíti, hogy a rendszerszintű szemléletmódod alakuljon ki, és hatékonyan bánj az idővel, valamint fejleszti a prezentációs készségeidet. Ezek mind olyan szupererők, amelyekből rengeteget profitálhatsz egyetemi éveid alatt és azután is, hiszen ezek az egyetem után is pozitív hatással lesznek az életedre!

1. Már csak karnyújtásnyira van a szakdolgozat

Az egyetemi évek elején kevesen kezdenek el foglalkozni a szakdolgozatukkal, ebben az időszakban a legtöbbeknél még nem merül fel kutatási téma megfogalmazása, főleg nem egy a konkrét kutatási terv formájában. Az utolsó egy-két félévben azonban annál nagyobb stresszfaktor lehet a közeledő szakdolgozatírás, és azok, akik korábban még nem készítettek ilyen terjedelmes művet, gyakran nehezen élik meg ezt az időszakot.

Kiváló felkészülési lehetőség lehet erre egy TDK dolgozat elkészítése, hiszen TDK-zás közben rengeteg olyan tapasztalatra tehetsz szert, amelyet a szakdolgozatírás időszakában is kamatoztatni tudsz. Sőt, előfordulhat, hogy a TDK dolgozatod lesz a szakdolgozatod is! Hatalmas előnyöd származhat belőle, ha az utolsó félévben már csak a tanulásra koncentrálhatsz és a szakdolgozat írására már nem annyi kell időt és energiát fordítanod. Megéri, ugye?

Ezt erősíti meg Sebesi Petra, turizmus-vendéglátás szakos volt BGE-s hallgatónk is. „Az első TDK dolgozatom vált az alapszakos szakdolgozatommá, majd a későbbiek során az általa megszerzett kapcsolati tőkémet is tudtam használni” – meséli Petra A minőségmenedzsment jelentőségének bemutatása a Magyarországon működő szállodaláncokon keresztül című TDK dolgozatáról, amellyel intézményi első helyet és különdíjat, valamint OTDK különdíjat nyert.

1. Tudományos pálya/ karrier

Fiatal egyetemistaként talán számodra is megfoghatatlan, hogy valaki hogyan lép tudományos pályára, hogyan válik egy téma kutatójává. Átláthatóbbá válik ez, ha lépésről-lépésre lebontjuk, hogy hogyan is érhető el ez a cél. A TDK-zás kiváló kezdő lépés lehet ehhez, hiszen könnyen lehet, hogy egy olyan izgalmas témára bukkansz, amely annyira megfog téged, hogy hivatásoddá válik a kutatása. TDK írás közben ugyanis nemcsak a kutatási kérdésre keresed a lehetséges választ, hanem számos olyan kérdés felmerülhet témád kapcsán, amelyre a korábbiakban nem is gondoltál. Egy igazán izgalmas út előtt állsz, ha ezekre a kérdésekre is elkezded keresni a válaszokat!

„A TDK nekem egy belső megerősítés volt arra, hogy ezen az úton maradjak, és a választott témámat vigyem tovább a későbbiekben, a Doktori Iskolában is” – idézi fel a mesterképzéses éveket Szigethy-Ambrus Nikoletta, nemzetközi tanulmányok szakos hallgató. Niki a Kisebbségi jogokat szabályozó nemzetközi dokumentumok és az ENSZ című dolgozatának témájával még az alapképzésen kezdett el foglalkozni, majd a mesteren is ez volt a TDK-ja fókuszban, hamarosan pedig a Doktori Iskolába is jelentkezik, hogy még magasabb szinten elmerülhessen abban, ami igazán érdekli őt. Innen is sok sikert kívánunk Nikinek a tudományos munkájához és a PhD képzéshez!

1. Munkalehetőségek

„Ugyan miért engem választanának erre a szuper állásra? Miért pont én tűnnék ki a több száz jelentkező közül?” Biztosan neked is keringtek a fejedben már ilyen és ehhez hasonló kétségbeesett gondolatok. Jó hírünk van: lehet, hogy éppen a TDK-d miatt fognak téged választani az áhított pozícióra! Számos munkáltató ugyanis örömmel alkalmaz olyan lelkes és ambiciózus fiatalokat, akik egyetemi éveik alatt részt vettek a TDK-n, és ezáltal is bizonyították rátermettségüket.

Ezt erősíti a kereskedelem és marketing szakos Varga Krisztián példája is. „Jelenleg a TDK-mnak köszönhetően van marketing gyakornoki állásom, ami egy szuper dolog. A munkaerőpiacon is felfigyelnek ugyanis azokra a tehetséges, szorgalmas diákokra, akik megmutatják, hogy az egyetemi évek alatt ki kell tűnni valamivel. Tudni kell, hogy sokan végzik el ezt a szakot, emiatt muszáj tennie valamit az embernek, hogy kitűnjön ebből a tömegből, és felfigyeljenek rá a munkaerőpiacon” – magyarázza Krisztián, aki első helyezést ért el a TDK-n „Egy retró brand újraélesztése a 21. században” című dolgozatával.

Ugye téged is meggyőztek Petra, Niki és Krisztián tapasztalatai arról, hogy mennyi előnnyel jár egy TDK dolgozat megírása a konferencián való részvételen túl? Ne habozz, vágj bele te is, és készíts el egy szuper kutatást arról a témáról, ami már egy jó ideje foglalkoztat! Meglátod, megéri!